Krótka historia muzyki

Muzyka towarzyszy człowiekowi od zawsze. Ludzie od zarania dziejów interesowali się światem muzyki. Już w czasach prehistorii pojawiły się pierwsze przyrządy, które wydawały dźwięk. Najstarszym instrumentem, jaki znamy z tego okresu są kości mamuta, które, uderzane o siebie, nadawały rytm podczas rytualnych obrzędów.
 
Czasy starożytności wiążą się z wynalezieniem pierwszych instrumentów. Przykładam są chociażby: lira, harfa, lutnia, kitara oraz sistrum. Były one wzorowane na opisach znajdujących się w mitologii greckiej jak i rzymskiej. Pierwsze źródła pisane, które dokumentują życie muzyczne pochodzą z Mezopotamii z okresu 4 tysiące – 3 tysiące lat p. n. e. oraz z Babilonu. Była to muzyka religijna (muzyka instrumentalna) i świecka (wokalna).  W czasach starożytności muzyka była najważniejszym, po królu i bogu, aspektem życia.
Sistrum
(źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Mostra_Olearie_-_sistro_1010384.JPG)

W czasach średniowiecza rozwinęła się muzyka wielogłosowa o tematyce religijnej. Była ona oparta na na skalach modalnych: dorycka, frygijska, lidyjska.Dominowała wtedy muzyka jednogłosowa, a'capella.  Muzyka podporządkowana była kościołowi. Miała na celu wychwalanie Boga oraz religii. Powstawały wtedy pierwsze zespoły, które wykonywały głownie muzykę kościelną. Charakterystycznymi instrumentami dla tej epoki są: lira, harfa, fidel, rebec.

Rebec
(źródło: http://www.gaita.co.uk/rebec.html)

Okres renesansu to czasy dalszego rozwoju muzyki wokalnej. Obok utworów muzyki religijnej powstawało wtedy również wiele utworów muzyki świeckiej. W renesansie nastąpił przełom, gdyż rozwinęła się polifonia, czyli wielogłosowość wykorzystująca kilka samodzielnych linii melodycznych w tym samym czasie. Pojawił się system dur i moll. Charakterystycznymi instrumentami są: lutnia, klawikord, klawesyn.

Muzyka epoki baroku związana była z kontrastem oraz przepychem. Wzrosło wtedy znaczenie harmonii. Nastąpił rozwój kilkugłosowości (dwa głosy): górny- melodia prowadząca, dolny- głos basowy. Charakterystyczne instrumenty dla epoki baroku to: instrumenty smyczkowe, klawesyn oraz organy. Nastąpił również rozkwit polifonii. Głównymi formami muzycznymi były: fuga i tokata. 

Tokata i fuga d-moll Jana Sebastiana Bacha:
https://www.youtube.com/watch?v=DquxPwY91MI

Klasycyzm i romantyzm to okres największego rozkwitu muzyki. Pod koniec XVIII w. żył Wolfgang Amadeusz Mozart, który napisał wiele sławnych symfonii oraz innych utworów instrumentalnych i wokalnych. Później wybitne symfonie tworzył Ludwig van Beethoven mimo, iż przez ostatnie lata swojego życia cierpiał na głuchotę. W tym okresie stolicą świata muzycznego stał się Wiedeń. Tutaj przyjeżdżali i komponowali wielcy muzycy. Na uwagę zasługuje postać Johanna Straussa, który był najwybitniejszym kompozytorem walców. 

 Lata 20. XIX wieku to początek poszukiwania przez kompozytorów nowych form pozwalających na ukazywanie w muzyce własnych wrażeń i uczuć. W tym czasie tworzył najwybitniejszy polski kompozytor- Fryderyk Chopin, jak również Piotr Czajkowski oraz inni kompozytorzy słowiańscy. W swoich utworach nawiązywali do folkloru własnego kraju, co spowodowało powstanie w muzyce tzw. szkół narodowych. 

Dwudzieste stulecie wniosło wiele przemian do naszego życia. Także w muzyce wiele się zmieniło. Można by powiedzieć, że klasyczna nieco się ,,przejadła''. Zaczęto z nią eksperymentować, co nie zawsze spotkało się z aprobatą słuchaczy. Skutkiem tych przemian było powstanie w Nowym Orleanie nowego typu muzyki. Był nim jazz. Jego podstawową cechą jest improwizacja, polegająca na tym, że muzycy tworzą część utworu lub jego całość w trakcie grania. Tradycyjnym instrumentem jazzu jest trąbka. Jazz prawie zawsze tworzyli czarnoskórzy mieszkańcy Ameryki. Do najsławniejszych należy zaliczyć takich ludzi jak: Charlie "Bird" Parker, czy Louis Armstrong. 

W latach 50 naszego wieku narodził się nowy rodzaj muzyki popularnej - rock and roll. Za sprawą Elvisa Presley'a i jego nagrań rock zyskał na świecie wielu wielbicieli. Natomiast w Europie odnieśli fenomenalny sukces Beatlesi (Paul McCartney, Ringo Starr, John Lennon i George Harrison) z Liverpoolu. Ich piosenki do dziś są wzorcem dla licznych muzyków. 

"Love me tender" Elvis Presley:
https://www.youtube.com/watch?v=Txh5l7cQXa0

W dzisiejszych czasach najbardziej popularnym gatunkiem muzycznym jest pop. Rozwinęły się różne odmiany tej muzyki, ale nie wiadomo jak potoczą się dalej ich losy ;)